Paljud eksperdid ja analüütikud ütlevad, et eestlased kulutavad toidule palju raha. See ei võimalda neil eraldada vajalikke summasid muudele kuluartiklitele. Seetõttu peate suurema omandamise korral tegelema kogunemisega või korraldama laene. Muidugi on ilma kasumiaruandeta laenu saamine Eestis lihtne. Suured ja väikesed pangad pakuvad arvukalt krediidiprogramme, pakkudes klientidele soodsaid tingimusi. Siin saate tarbimislaenu või sihtlaenu, võtta väikese või suure laenu, valida kinnisvara ostmiseks laenuprogrammi või reisikorralduse. Eestlaste võimalused on praktiliselt piiramatud. Kuid küsimus, kas toiduhinnad on Eestis tõesti nii kõrged, jääb lahtiseks.
Kuidas on teistes riikides asjad
Alustades Eestist, märgime, et keskmised elanikud kulutavad toidule umbes 30% sissetulekust. Kui me räägime kõrge kvalifikatsiooniga spetsialistidest, kes saavad head palka, peavad nad kulutama umbes 25% oma sissetulekust. Mis puutub inimestesse, kellel pole kõrgharidust ja kindlat ametit, siis nad lahkuvad toidupoodides kuni poole kuusissetulekust.
Mõistmaks, kas selle pärast tasub muretseda, kas selline olukord on tõesti rahuldav, mõelgem, kuidas on teistes riikides asjad. Siin on mõned konkreetsed näited:
- Läti, Leedu, Poola, Soome – siin kulutatakse toidule umbes 34–36% kuusissetulekust;
- Bulgaaria – selle elanikud kulutavad toidule umbes 44% sissetulekust;
- Ungari, Horvaatia – siin maksab toit pool kodanike kuusissetulekust;
- Saksamaa – ainult 28% sissetulekust tuleb toidu ostmisega;
- Prantsusmaa – prantslased ostavad toitu, mis moodustab 36% sissetulekust;
- Suurbritannia – riigi kodanikud kulutavad toidule umbes 28% sissetulekust.
Nii näeme, et tõesti on Eestis toidukulud üsna kõrged. Mis on selle põhjus?
Miks on emissiooni hind nii kõrge
Esiteks mõjutab toidukulusid tooraine hind. Teatavat mõju avaldab ka energiahindade tõus. Pluss üsna kõrged maksud. Teine punkt on tootmisettevõtete suured kulutused palgafondile. Mõned ettevõtted võtavad oma tegevuse stabiliseerimiseks laene, kasutades selleks veebisaiti odavkiirlaen.info, ja säilitada taskukohased tootmiskulud, teised eelistavad tõsta lõpptoodete hindu. Seega saab selgeks, et praegune olukord tuleneb mitme teguri mõjust, mida ei saa väga kiiresti fikseerida.